Here they are! The Complete List of all nominations in the 15 categories for the Inaugural Kew Gardens Festival of Cinema!  Each award winner will be taking home a beautiful statuette along with some prize packages being offered by our sponsors – including the opportunity to an OPT-IN distribution offer, A Film Sales Agent Consultation and more!

Best Feature Narrative
Grand Unified Theory
Nowhere Michigan
Dark Meridian
Persona Non Grata – The Chiune Sugihara Story
Accidents

Best Feature Documentary
Melanie
The Last Stop
Crow Stories
Supergirl
Hoda’s Story

Best Short Narrative
The Modern Man is Beat
Chateau Sauvignon: terroir
The Immaculate Misconception
Manners of Dying

Best Short Documentary
Officially Limited
Posture
All or Nothing
The Last Jew in the Village
Sisyphus 2.0

Best Experimental/Animation
The Pits
One Way Town
Jenny Got Famous: The Loneliest Hour
Dancing Day

Best Screenplay
Grand Unified Theory
Accidents
Persona Non Grata- The Chiune Sugihara Story
Slipaway
Rocket Man

Best Cinematography
Second Spring
Ensemblespiel
Factory 91
Stanley A Man of Variety
Crow Stories

Best Editing
Dark Meridian
Incendio
Hooked
Tast Test
Dancing Day

Best Sound Editing
One Buck
Incendio
Pan Rudnicki i Samochody
Streetwrite
Taste Test

Best Make-up & FX
Chateau Sauvignon: terroir
Radial
Red Christmas
The Secret of Joy
Stanley A Man of Variety

Best Actor(short & feature)
Timothy Spall – Stanley A Man of Variety
Jordi Vilasuso – This Modern Man is Beat
Tequan Richmond – Nowhere Michigan
Jesse Pepe – Slipaway
Javier Sesmilo – Radial

Best Actress
Elaine Partnow – Slipaway
Anne Stone Crow – Margaret
Jeana Reilly – Danni
Amna Ilyas – Gardaab (Whirlpool)
Patricia Selznick – Chocolates

Best Supporting Actor
John Siciliani – Accidents
Timothy DePriest – Manners of Dying
James Moses Black – Dark Meridian
Maxwell Haynes – Grand Unified Theory
John Timothy – Sure-Fire

Best Supporting Actress
Emma Grabinsky – Grand Unified Theory
Daphné Juster – The Good Madam
Melissa Center – All I Want
Kimberly Green – A Lotus Til Reckoning
Helena Bereen – The Immaculate Misconception

Best Director
Madeline Leshner – Factory 91
David Ray – Grand Unified Theory
Andrzej Mankowski – Pan Rudnicki i Samochody
fils – Cyrus Neshvad
Accidents – Zachery Raines